The Norwich Society

Design awards Design and Craftsmanship Awards, 2021

Sir Bernard Feilden Conservation Architecture Award

Award: 16 Elm Hill, Norwich

  • Owner: Norwich Preservation Trust
  • Contractor: BLC Builders
  • Architect: Purslows Chartered Building Surveyors / Michael Reynolds RIBA
16 Elm Hill, Norwich

Conservation

Award: Thomas Messenger Glasshouse and Belltower Buildings, Holkham Estate

  • Contractor: Messenger BCR
  • Architect: RH Partnership
Thomas Messenger Glasshouse and Belltower Buildings, Holkham Estate

Conservation

Award: Abbey Barn, West Acre

  • Contractor: Draper & Nichols
  • Architect: Ruth Brennan Architecture
Abbey Barn, West Acre

Conservation

Commendation: Weavers’ House Mountergate, Norwich

  • Contractor: BMA Construction Group
  • Architect: Paul Robinson Partnership (UK) and Ground Designs
Weavers’ House Mountergate, Norwich

Conservation

Commendation: The White House, Quidenham

  • Contractor: NCL Contractors
  • Architect: Archway Building Consultancy
The White House, Quidenham

Student

Award: Urban Community Farm, Shoreditch

  • Architect: Molly Agnew
Urban Community Farm, Shoreditch

Student

Commendation: Rosebay Urban Farm, Shoreditch

  • Architect: Sean Hendley
Rosebay Urban Farm, Shoreditch

Student

Commendation: Great Yarmouth Film Museum

  • Architect: Valeria Golban
Great Yarmouth Film Museum

Community

Award: The Matthew Project, Norwich

  • Architect: Cannon Clarke Architects
The Matthew Project, Norwich

Community

Award: The Locks Inn, Community Pub, Geldestone

  • Owner: The Locks Inn shareholders
The Locks Inn, Community Pub, Geldestone

Community

Commendation: The Nest, Holt Road

  • Owner: Community Sports Foundation
  • Contractor: Cocksedge Building Contractors
  • Architect: Chaplin Farrant
The Nest, Holt Road

Community

Commendation: Old Library Woods

  • Owner: Old Library Woods Collective, Norwich Fringe Project, Norwich City Council
Old Library Woods

Houses and Housing

Award: Wiveton Road, Blakeney

  • Contractor: Grocott & Murfit
  • Architect: Hudson Architects
Wiveton Road, Blakeney

Houses and Housing

Award: Freeholders, Wells-next-the-Sea

  • Contractor: Cunningham Builders
  • Architect: Mole Architects
Freeholders, Wells-next-the-Sea

Houses and Housing

Award: Blue Sky Barn

  • Contractor: Draper & Nichols
  • Architect: 31/44 Architects
Blue Sky Barn

Houses and Housing

Commendation: Cricketer’s, Bradfield

  • Owner: Self-build
  • Architect: Alston Architects
Cricketer’s, Bradfield

Houses and Housing

Commendation: Woodland Studio, Costessey

  • Contractor: Baker & King Building Services
  • Architect: Design Architect: David Thompson MBE / Technical Architect: LSI Architects
Woodland Studio, Costessey

Houses and Housing

Commendation: Speedway, Recreation Road

  • Contractor: ARC Homes
  • Architect: Design Architect: Jim Bond / Technical Architect: DFAL Architects
Speedway, Recreation Road

Non-residential

Award: St Benedicts Gate, Norwich

  • Contractor: H G Construction / Structural & Civil Engineer: Conisbee
  • Architect: Carson & Partners
St Benedicts Gate, Norwich

Non-residential

Award: Ella May Barnes Building, Norwich Research Park

  • Contractor: RG Carter
  • Architect: Feilden & Mawson
Ella May Barnes Building, Norwich Research Park

Non-residential

Commendation: Crown Place, Surrey Street

  • Contractor: R G Carter
  • Architect: ECE Westworks
Crown Place, Surrey Street

Non-residential

Commendation: Sheringham Woodfields School Therapy Centre

  • Contractor: Draper & Nichols
  • Architect: Hudson Architects
Sheringham Woodfields School Therapy Centre

Non-residential

Commendation: Hethersett Academy

  • Contractor: RG Carter
  • Architect: NPS Property Consultants
Hethersett Academy

Non-residential

Commendation: Hethersett Woodside Primary & Nursery School

  • Contractor: Morgan Sindall Construction
  • Architect: NPS Property Consultants
Hethersett Woodside Primary & Nursery School